4 powody dla których warto zdecydować się na oświetlenie LED

Urządzając swoje wymarzone mieszkanie czy dom coraz więcej z nas oprócz estetyki i względów ekonomicznych, przy wyborze poszczególnych elementów wyposażenia bierze pod uwagę również ekologię.

W związku z tym tradycyjne żarówki coraz częściej są zastępowane przez oświetlenie LED. Kiedy warto się na nie zdecydować? Jakie są jego zalety?

Oszczędność w dłuższej perspektywie

Jednorazowy zakup żarówek led do wszystkich lamp w domu to spory wydatek. Zwykle są one sporo droższe od klasycznych żarówek. Czy to oznacza, że powinniśmy zrezygnować z ich zakupu i potraktować go jako nieopłacalny? Bynajmniej! Okazuje się bowiem, że zakup żarówek led w dłuższej perspektywie mimo wszystko okaże się korzystny. Przede wszystkim ze względu na niższe zużycie prądu. Comiesięczne niższe niż do tej pory rachunki za prąd przekonają nawet najbardziej opornych. Zysk, choć rozłożony w czasie, będzie niezaprzeczalny.

Dłuższa żywotność

Ponadto żarówka LED 12v wyróżnia się większą żywotnością niż swój tradycyjny odpowiednik. Oznacza to, że tego rodzaju żarówki można wymieniać rzadziej niż klasyczne. I znów, łatwa do zauważenia oszczędność. Jeśli żarówki ledowe posłużą nam przez kilka lat, a klasyczne w tym samym czasie musielibyśmy wymienić kilka, jeśli nie kilkanaście razy, nietrudno obliczyć, że w dłuższej perspektywie ich zakup będzie nas kosztował mniej.

Dodatkowo warto jeszcze uwzględnić brak niedogodności związanych z koniecznością wymiany żarówki. O ile w przypadku niewielkich lampek z dobrym dostępem do żarówki jej wymiana nie stanowi większego problemu, o tyle w przypadku dużych, wysoko zawieszonych, a więc i trudniej dostępnych żyrandoli może się to okazać kłopotliwe. Im rzadziej będziemy musieli wymieniać żarówki w tego rodzaju lampach, tym lepiej dla nas.

Walory estetyczne

Wiele osób ceni sobie również walory estetyczne, które wyróżniają żarówki led. O ile w momencie pojawienia się w sklepach pierwszych żarówek tego typu do dyspozycji były tylko żarówki z charakterystyczną zimną barwą światła, która nie każdemu odpowiada, o tyle dziś ich wybór jest znacznie szerszy. Zależnie od własnych upodobań i przyjętej koncepcji aranżacji mieszkania, możemy wybierać między żarówkami o różnej barwie i jasności. Oferta klasycznych żarówek nie jest tak rozbudowana, a co więcej ze względu na uwarunkowania ekologiczne, część z nich jest po prostu wycofywana ze sklepów.

Uniwersalne zastosowanie

Ogromnym atutem oświetlenia led jest także możliwość wykorzystania go w różnych wnętrzach, a nawet na zewnątrz budynków. Dzięki wysokiej odporności na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne żarówki led sprawdzą się w każdych, nawet najtrudniejszych warunkach. Możemy zainstalować je w sypialni, kuchni, czy salonie, ale również w warsztacie, czy garażu.

Można wykorzystać je jako główne źródło światła w pomieszczeniu, ale również jako element dekoracyjny, na przykład w postaci listw led doświetlających konkretną część pomieszczenia. Możliwości są niemal nieograniczone, a to czyni oświetlenie led jeszcze popularniejszym.

Scroll to Top