Aranżacja wnętrz

Jeśli lubimy ciekawe efekty świetlne, to powinniśmy się zainteresować oświetleniem lub dekoracją wykonaną z taśm LED. Taśmy LED są od dawna bardzo popularne ze względu na łatwość montażu i możliwość uzyskania niezwykłych efektów wizualnych.

Gdzie możemy zrobić dekoracje taśmami LED?

Dekoracje można zrobić w pomieszczeniach mieszkalnych, biurowych oraz na zewnątrz. W zależności, gdzie będą one robione, musimy zwrócić uwagę na pewne parametry taśmy LED.

Przede wszystkim producent zaoferował wybór pasków ledowych hermetycznych, które nadają się do stosowania na dworze i niehermetycznych, mających przeznaczenie do zainstalowania ich w pomieszczeniach suchych.

Różnica pomiędzy paskami ledowymi hermetycznymi i niehermetycznymi polega na wielkości stopnia IP. Paski hermetyczne posiadają tę wartość w granicach IP 65-68 i są dodatkowo umieszczone w powłoce silikonowej, która chroni je przed wilgocią i innymi czynnikami szkodliwymi.

Paski niehermetyczne posiadają zakres IP 20-33. Oznaczenie IP to klasyfikacja stopnia ochrony urządzeń elektronicznych przed dostępem do niebezpiecznych części, które znajdują się wewnątrz obudowy.

Taśmy LED w domu

Za pomocą taśmy LED można w domu przyozdobić każde wnętrze. Dość ciekawy efekt uzyska się, podkreślając witryny w meblach i kształt mebli. Wybór koloru jest dowolny, obecnie producenci oferują pełną gamę kolorystyczną taśm LED.

Inne zastosowanie, które jest coraz bardziej popularne, to taśmy LED do oświetlania w pomieszczeniach w domu, w biurze lub w sklepie. Przy wyborze taśmy LED do oświetlenia pomieszczenia powinno się wziąć pod uwagę pewne jej parametry i obszar, który chce się oświetlić.

Jaką wybrać taśmę LED do oświetlenia?

Do oświetlenia wybiera się taśmę, na której są zainstalowane większe diody, na przykład o symbolu SMD 5050 lub 5638 typ PREMIUM. Cyfry w oznaczeniu diody wskazują na jej wielkość.

Należy też zwrócić uwagę na to, jak gęsto są umieszczone diody na taśmie i wybrać taką, gdzie jest ich dość dużo. Taka taśma LED pobiera więcej mocy, ale daje mocniejsze i bardziej skondensowane światło.

Znaczenie ma także to, gdzie taśma będzie zainstalowana, ponieważ inny rodzaj nadaje się do kuchni czy pokoju, a inny do łazienki.

Do oświetlenia ledowego można zainstalować ściemniacz LED w wersji mini.

Istotnym szczegółem jest to, że taśmy LED, które stosuje się do oświetlenia, mogą generować ciepło i z tego powodu powinno się zapewnić im odpowiednią wentylację.

Ściemniacze LED

Są to urządzenia, które sterują natężeniem światła emitowanym przez jednokolorowe taśmy LED. Mogą spełniać również funkcje włączników oświetlenia.

W ofercie producentów można znaleźć ściemniacze LED na pilota, które są bardzo funkcjonalne i pozwalają sterować oświetleniem LED na odległość. Pilot wykorzystuje do sterowania fale radiowe lub podczerwień. Fale radiowe umożliwiają sterowanie oświetleniem z odległości 30 metrów.

Do wyboru jest jeszcze manualny ściemniacz światła, który płynnie ściemnia i rozjaśnia oświetlenie, a także ściemniacz 12V wielokanałowy, do sterowania pilotem wieloma sekcjami jednokolorowego lub wielokolorowego światła LED.

Scroll to Top