Deskowania – rodzaje i zastosowania

Deskowania fundamentów można projektować na różne sposoby. Zasadniczo istnieje różnica między szalunkiem dla fundamentów indywidualnych, zwykle zaprojektowanych jako fundamenty pod tak zwane kielichy, a szalunkiem dla fundamentów paskowych. Rodzaj konstrukcji jest podyktowany wielkością, głównie wysokością szalunku fundamentowego. Systemy deskowań dla poszczególnych fundamentów są podobne do deskowania słupów, a deskowanie dla fundamentów paskowych jest podobne do szalunku. Zwykle do deskowania fundamentów stosuje się różnego rodzaju płyty z dźwigarami szalunkowymi w postaci tak zwanych rygli. Poszczególne fundamenty są również zabezpieczane za pomocą rygli, ale typu wieńcowego. Jako ściągi szalunkowe stosowane są druty ściągowe jak i również metalowe śruby.

Deskowania stropowe to rodzaj szalunku najczęściej spotykany w konstrukcjach takich jak domy mieszkalne. Szalunek w większości przypadków składa się ze zwykłych płyt szalunkowych. Spoczywa on na kantowanych belkach szalunkowych, które są umieszczone na belkach głównych, przenosząc całe obciążenie do dużych ​​okrągłych drewnianych słupów. Przy mniejszych pomieszczeniach główny nośnik wraz z dwoma kolumnami tworzy estakadę. Przewidziano ukośne stężenia płytowe, które przejmują siły działające poziomo. Okrągłe drewniane kolumny są osadzone na podwójnych klinach, które służą jako pomoc do zdzierania i urządzenie korygujące. Deskowanie belek posiada prefabrykowane elementy szalunkowe (poszycie dolne i boczne). Takie pojedyncze części są produkowane na podstawie wymiarów belek określonych w projekcie. W celu prefabrykacji części szalunkowych należy na miejscu wykonać specjalny stół przygotowawczy. Dno poszycia i panele boczne składają się z płyt szalunkowych zbijanych razem za pomocą pasów osłonowych.

Istnieje również deskowanie wykopów. W zależności od wielkości belki, szerokość dna blachy jest tak dobrana, aby po obu stronach szerokości słupa żelbetowego akceptować grubość blachy i pasów zakrywających oraz szerokość deski oporowej, mającej około tysiąc milimetrów. Dno z blachy można umieścić na wsporniku cokołu (koziołek utworzony przez rygiel połączony z dwoma słupami za pomocą knag) lub na okrągłym słupie drewnianym, na którym również znajduje się rygiel z łącznikiem zatrzaskowym. W tym drugim przypadku okrągły słup drewniany znajduje się pod środkiem belki. Przez ukośne deski usztywniające okrągły słup drewniany jak i również znajdujący się nad nim rygiel tworzy złożony w swego rodzaju trójkąt. Poszycie boczne jest umieszczane na dnie poszycia i utrzymywane przez płytę dociskową.
Na górnej krawędzi poszycia bocznego zamontowany jest rygiel z obu stron przytrzymujący szalunek drutem lub ściągami trzpieniowymi.
Do szalunku bezpośrednio nad ściągami należy przybić listwę podporową, aby podczas mocowania szalunku zachowana była rzutowana szerokość belki.

Scroll to Top