Nagrobki

Nagrobki (lub pomniki) są zwykle wykonane z twardej skały. Często spotykane mogą być nagrobki wykonane z wiórów marmurowych (granitowych). Takie informacje jak imię zmarłego, data urodzenia oraz śmierci są zwykle wypisane na nagrobku, ludzie często zlecają napisanie na nim epitafium. Zazwyczaj umieszczany jest napis (drukowany lub wytłaczany bezpośrednio na kamieniu). Obecnie praktykowane jest komputerowe grawerowanie portretów jak i rysunków. Rodzaj nagrobka uzależniony jest od wielu czynników jak na przykład woli zmarłego, a także wyznawanej religii.
Najpopularniejszymi rodzajami nagrobków są stela, płyta i krzyż. Ale w zależności od czynników, takich jak sytuacja finansowa. Jako nagrobek może służyć także posąg (zwłaszcza jego górna część – popiersie) lub kaplica. Krzyż kładzie się na chrześcijańskich grobach. Rodzaj krzyża zależy od gałęzi chrześcijaństwa, do której przylgnął zmarły. Ukazuje się w Europie Wschodniej (w krajach zachodnich ciało jest pochowane pod stelą), a także podczas pochówków, gdzie ostatnimi czasy często jest umieszczany jako tymczasowy nagrobek. Krzyż wykonany jest głównie z drewna, chociaż zdarzają się też nagrobki (Kraków polecamy KAMSO) w postaci kamiennych krzyży Stela jest najpowszechniejszym rodzajem nagrobka na świecie. Jest umieszczana na grobach wszystkich wyznań, które przewidują pochówek w ziemi. Stele mogą mieć dowolny rozmiar, kolor i wzór – od płaskiej płyty po sześcienny cokół, od prostokątnego po zaokrąglony. Popularne są również stele w formie „góry”, z przodu polerowane, z drugiej strony wyszczerbione. Obelisk – wysoka stela skierowana ku górze – jest umieszczony głównie na masowych grobach. Obeliski są także dosyć powszechne. Stawiane są głównie jako pomniki żołnierzy radzieckich. Płyta jest również bardzo powszechnym rodzajem nagrobka. Różni się od steli tym, że leży na grobie i nie stoi na nim. Talerze są bardziej powszechne w krajach zarówno katolickich jak i protestanckich, chociaż są wyjątki.
Pomnik jest umieszczany zazwyczaj na grobach znanych osób, wojskowych albo bogatych ludzi. Najczęstszą formą posągu jest popiersie (głowa wraz z klatką piersiową, czasem cała górna połowa ciała). Posągi są wykonane z brązu, bazaltu lub marmuru. W dawnych czasach, oprócz dat zmarłych, powszechny był związek zmarłego w rodzinnych grobach, informacje o pochodzeniu, zawodzie, zawodzie, funkcjach, portret często palony w ceramice owalnej. Niektóre stare grobowce mają motto lub motto, niektóre mają konstrukcję figuralną, na przykład symbole z królestwa wiary, ale także z życia. Przykładem są młoty zakończonego przemysłu górniczego, ze skrzyżowanymi głowami poniżej.
Na rynku dostępne są tanie nagrobki, na które pozwolić będzie mógł sobie niemal każdy w trudnym czasie utraty bliskiej osoby. Domy pogrzebowe często oferują pomoc w dobraniu odpowiedniego nagrobka.

Scroll to Top