Róże wielkokwiatowe czy rabatowe – które wybrać?

Róże są pięknymi, szlachetnymi kwiatami, które odpowiednio pielęgnowane, mogą stanowić ozdobę praktycznie każdego ogrodu. Małego i dużego. Bogata paleta barw i kształtów sprawia, że każdy będzie w stanie znaleźć dla siebie odpowiednią odmianę i rodzaj. Z kolei fakt, ze duża liczba krzewów róż nie wymaga specjalnej i czasochłonnej troski i pielęgnacji, powoduje, że bez względu na posiadane umiejętności i wiedzę, każdy poradzi sobie z ich uprawą w ogrodzie.

Charakterystyka róż wielkokwiatowych

Róża wielkokwiatowa ma duże kwiaty, rosnące pojedynczo lub po kilka sztuk na jednej łodydze, której wysokość potrafi sięgać nawet 90 cm. Często stosuje się je, jako kwiaty cięte, ponieważ pięknie, mięsiste płatki ściągają oko i dobrze wyglądają w wazonie. W ogrodzie natomiast, róże wielkokwiatowe zdecydowanie najlepiej prezentują się, kiedy są one posadzone w skupiskach. Wynika to z wysokich, ale niezbyt rozgałęzionych krzewów. Zbyt duże odstępy między krzewami nie wyglądają dobrze, bo te nie są wstanie pokryć wolnych przestrzeni między sobą.

Charakterystyka róż rabatowych

Róże rabatowe to kwiaty, które na stałe zagościły w ogrodach i przestrzeni miejskiej. Ich charakterystyczną cechą są bujne, liczne kwiaty, rosnące na niskich, mocno rozgałęzionych krzewach. Zwykle wysokość takich krzewów waha się między 50 a 80 cm. Niektóre potrafią kwitnąć nieprzerwanie od wiosny, do jesieni. Część z nich wykazuje się dużą odpornością na przymrozki czy choroby. To niewątpliwie ważna zaleta, dla tych którzy nie chcą poświęcać kwiatom szczególnie dużo uwagi.

Niezależnie od wybranego rodzaju i gatunku róży, żeby osiągnąć oczekiwany efekt, warto pozyskać rośliny z pewnego źródła. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie szkółka róż. To tam kwiaty rosną od małego. To także tam otrzymamy sadzonki róż naprawdę wysokiej jakości – zdrowe i ukorzenione w odpowiednio dobry sposób. Róże nabywane w profesjonalnych szkółkach idealnie się przyjmują w ogrodach, czego z kolei nie gwarantują sadzonki nabywane w marketach czy z innych źródeł. Od zakupu w specjalistycznych gospodarstwach ogrodniczych raczej nikogo nie odstraszą ceny, bo te wcale nie są jakoś szczególnie wyższe. Zaś zachęcić powinien wybór, który już jest o wiele większy.

Scroll to Top